Az első Magyar Parasport Nap Kozármislenyben

írta: Hegedűs Mónika

2018. 02. 22-én Iskolánk, mint az egyik kiemelten támogatott intézmény az országosan kiválasztott 19 iskola közül, február 22-én rendezte meg az első Magyar Parasport Napját. A rendezvényen a környékbeli iskolák SNI-s, TANAK-os, ÉRTAK-os, valamint látássérült diákjai vehettek részt.
Az eseményt iskolánk intézményvezetője, Varga Éva nyitotta meg, majd Kozármisleny város polgármestere Dr. Biró Károly köszöntötte a meghívott iskolák képviselőit.
A rendezvény fontosságát mutatta továbbá, hogy jelen voltak a Pécsi Tankerületi Központ képviseletében Király Istvánné szakmai igazgató helyettes asszony és Vedelek Mihály tanügyigazgatási referens, Bognár Miklós a FOBMSZ elnöke és a program sportszakmai koordinátora, Miklós Fanni és Somogyvári Imre kerekesszékes vívók, valamint Konkoly Zsófia paralimpikon, aki átadta iskolánk intézményvezetőjének a 200.000 Ft értékű Decathlon vásárlási utalványt.

A hivatalos megnyitó után a helyszínt teljes mértékben elfoglalták a gyerekek.
A csapatok a regisztrációkor átvették menetleveleiket, mely segítségével 20 perces váltásokkal az előzetes terveinknek megfelelően 7 parasportot próbálhattak ki. Ezek az alábbi sportágak voltak: ülőröplabda, kerekesszékes vívás, kerekesszékes kosárlabda, boccia, darts, vakfutás és csörgőlabda. Mindegyik állomáson iskolánk diákjai, illetve a sportágat népszerűsítő/űző felnőttek segédkeztek.

A sportági szárnypróbálgatások mellett iskolánk tanulóinak több helyszínen biztosítottunk lehetőséget megtekinteni a programhoz készült „A lehetetlen határán” című filmet, valamint különböző sportágak Paralimpiákon készült felvételeit. A filmet követően elmélyült, lélekmozgató beszélgetések zajlottak a látottakról. Hasonló gondolatmenetet indított el a „Fogyatékkal élő gyermek az iskolában „c. rajzpályázatunk, melyre az előzetes elvárásokkal szemben sokkal több alkotás érkezett. Ezeket iskolánk, valamint a sportcsarnok előterében tekinthették meg az érdeklődők, az olimpiai parasportágak logóival, rövid ismertetőjével együtt.

Csapatok Gyermek Kísérő
Élte Mátyás EGYMI -Pécs 8 2
Bálicsi Integrációs Nevelési Központ- Pécs 10 1
Meixner Ildikó EGYMI -Mohács 7 2
Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Előkészítő Szakiskola- Siklós 7 1
Szentlőrinc Kistérségi Oktatási Nevelési Központ – Zsigmond Király Általános Iskola és Óvoda -Szabadszentkirály 7 1
Pécsi Tudományegyetem Tanárképző Központ hallgatói -Pécs 6 0
Kozármislenyi Janikovszky Éva Általános Iskola- Kozármisleny 10 2

A meghívott csapatokon kívül körülbelül 50 fő vett részt az egész rendezvényen. Ezen felül iskolánk tanulóiból közel 100 tanuló ki is próbálhatta a neki tetsző, kihívást jelentő feladatokat.

A hétköznapi, megszokott mozgásformák helyett most teljesen más körülményekhez alkalmazkodva kellet létezniük a gyerekeknek. A változatos sportágaknak köszönhetően mindig más- más érzékelésüket kellett megpróbálni erősíteni, illetve kikapcsolni.
Fejben és testben egyaránt megterhelő délelőttnek néztünk elébe, így a pályák felének teljesítése után kis tízórai szünetet tartottunk, ami alatt számos kötetlen beszélgetés jött létre. Ezalatt az idő alatt iskolánk diákjainak egy csoportja is birtokba vehette a parasportágak kellékeit, s ők is próbára tehették ügyességüket, leleményességüket. A pihenő után a meghívott csapatok folytathatták az újabb néha tényleg emberpróbáló feladatokat.

A tartalmas, mozgalmas élményekkel teli délelőtt során a felnőttek, és gyerekek folyamatos visszajelzései, valamint saját észrevételeink alapján éreztük, hogy nagyon átérzik a gyerekek a fogyatékkal élők mindennapi nehézségeit.
Különösen lelket melengető volt számunkra, hiszen az általunk meghívott iskolák testnevelőit arra kértük, hogy sajátos nevelési igényű gyerekeket hozzanak erre a napra. Így tanulási/beilleszkedési/magatartási/ értelmi/ valamint érzékszervi fogyatékos gyerek egyaránt kipróbálta, érezhette a nap fontosságát, emelkedettségét.
A délelőtt folyamán sok mosoly, empátia, szívből jövő kacagás járta át a sportcsarnokot.

A célunk, hogy mutassunk valami mást, hogy adjunk valami újat, valami jót, maradandó élményt melynek emlékéből sokáig lehet táplálkozni, s egy- egy nehéz pillanatban felidézni.
Örömmel töltött el bennünket, hogy a délelőtt hivatalos zárása előtt kivétel nélkül mosolygó, felszabadult és kellemesen elfáradt csillogó gyermekszempár, és boldog felnőttek elismerő pillantása talált meg bennünket, szervezőket.
Rendezvényünk zárásaként iskolánk intézményvezetője, valamint Bognár Miklós a FOBMSZ elnöke osztotta meg élményeit, tapasztalatait a résztvevőkkel. Egyben megköszönték a támogatást nyújtó szervezetek, egyesületek, alapítványok, magánszemélyek eszközökben nyújtott támogatását is.
A gyerekek élményekkel, emléklappal, emlékéremmel és kis ajándékcsomaggal indulhattak haza, széles mosollyal az arcukon.

Köszönjük, hogy házigazdái lehettünk az első Magyar Parasport Napjának.

Mi, szervezők abban a reményben búcsúztunk tőlük, hogy jövőre ugyanitt találkozunk.
Eszköz/személyi támogatást nyújtott:

  • Pécs-Egyházmegyei Katolikus Caritas Alapítvány
  • Baptista Szeretetszolgálat Szeretetotthona – Pécs
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • Pécs Városi (Megyei) Testnevelő Tanárok Egyesülete – Vedelek Mihály
  • Kozármisleny SE Kosárlabda Szakosztály – Kaltenecker András
  • Kozármislenyi Sportcsarnok – Feleki Attila, Feleki Árpád
  • PTE PEAC Lendület SE – Szappanos Zoltán, Horváth Gyula István
  • Mecsekvidéki Vendéglátó Zrt.-Petrovicsné Dani Zsuzsanna
  • Free Mobility Egyesület – Somogyvári Imre
  • Szegedi Péter, Györök Anikó, Kardos Zsoltné, Szentesné Szabados Tímea, Szabó Andrea, Vámosi Andrea, Brozovics Bernadett, Gerencsérné Szánóczki Judit, Kollár Anita

A jesuli.hu a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmaz, melyet a honlap használatával Ön tudomásul vesz. A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás