Óbányai német nemzetiségi hagyományőrző tábor
2024 tavaszán iskolánk pályázatot nyújtott be a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-hez, ahol 600 000Ft támogatást nyertünk a tábor megszervezésére és lebonyolítására. A 16 lelkes táborozó két pedagógus kíséretében augusztus második felében ötnapos időutazást tehetett egy régi sváb faluba, és betekintést nyerhetett a korábbi generációk hétköznapjaiba.
Augusztus 17-én a diákok a megbeszélt időben érkeztek a táborba és izgatottan fedezték fel szobájukat, a közös tereket. Az ebéd után tett kisújbányai túra a nyári hőség ellenére is jó hangulatban telt, az erdő kínálta sajátos mikroklíma, az óbányai völgy hangulata és az új élmények ígérete hozzájárult az általános jókedvhez. Bár a táborozók többsége már a tábor előtt is ismerte egymást, a német nyelvű ismerkedési játékok révén új információkat is megtudhattak társaikról.
Augusztus 18-án a tájház megtekintése során a tanulók tovább gyarapíthatták, bővíthették a népismeret órákon szerzett tudásukat a sváb ház berendezési tárgyainak, használati eszközeinek témaköreiben. Újdonság volt számukra az Óbányán fellelhető üvegfújó mesterség. A délután folyamán két csoportban dolgoztak egy-egy projekten. Az egyik csoport a temetőt járva kutatott német sírfeliratok és német nevek után, illetve gyűjtötték össze azokat. A táborozók másik része a falut járva fedezte fel a tipikus sváb parasztház és homlokzatának jellegzetességeit. A táborba visszaérve mindkét csapat plakátra vitte a gyűjtőmunka eredményét, majd vacsora után bemutatta azt a másik csapatnak. A gyerekek érdeklődve hallgatták egymás előadását. A nap eredményes volt, hiszen a gyerekek testközelből érezhették, láthatták a magyarországi német népcsoport jelenlétét hazánkban.
Augusztus 19-én reggel a túra Mecseknádasra beszélgetésekkel, dalokkal fűszerezve telt. Mecseknádasdon a diákok a tanösvényt végig járva ismerhették meg a község korábbi lakosainak lelkületét. A táborozók itt ismét találkozhattak a sváb szellemiséggel,és a német származású emberek identitástudatával. A visszaút Óbányára már sok gyerek számára a rekkenő hőség miatt nehezére esett, ezért a visszaérkezést követően teret adtunk nekik a szabad, kötetlen játéknak.
Augusztus 20-án, délelőtt Josef Michaelis, magyarországi német költő és író két meséjét dolgozták fel a táborozók két csoportban. A munka során fejlesztették német szókincsüket, illetve közös döntéseket hoztak, megállapodásra jutottak. A szerepek tanulásánál hasznos tippekkel segítették egymást a csoport sikerének érdekében. A helyszín ( erdő melletti tisztás) az esti órákban ideális volt a természetben játszódó állatmesék előadására. A német népdalok éneklése, illetve a német táncház kellően zárta azt a napot.
a helyi fazekas műhely látogatása során a gyerekeknek alkalmuk nyílt megtekinteni e mesterség szépségeit, részesei lehettek az alkotás örömének. Többen kipróbálták a korongon az edényformálást és megtapasztalhatták, milyen nagy kézügyességet és tapasztalatot igényel a munkafolyamat. A táborba visszaérve a diákok német nyelvű társasjátékokkal töltötték az időt, illetve felirattal látták el a köveket, amiket aztán emlékként a táborban töltött öt napról hazavihettek.
Bízunk benne, hogy az autentikus környezet, a kötetlenebb foglalkozások és a kellemesen eltöltött napok diákjainkhoz egy kicsit még közelebb hozták az amúgy is nagyon érdekes sváb hagyományokat.